MaxxECU GEN2 RACE — Next Generation Flagship
The flagship MaxxECU. ARM dual-core CPU performing 3,000 fuel/ignition calculations per second. IP68 waterproof with Superseal 1.0 connectors, 16GB internal logging (1600+ channels), 550 kPa MAP sensor (4.5 bar / 65 PSI boost), dual USB-C (480 Mbit/s), WiFi + Bluetooth, dual CAN.
Specifications
| Sequential Cylinders | 12 |
|---|---|
| Wasted Spark | 12 |
| Injectors | 16 |
| Ignition Outputs | 12 |
| Wideband Lambda | 2x (LSU 5.2/4.9/4.2) |
| EGT Inputs | 8 |
| Knock Sensors | 2x |
| Accelerometer | 3-axis 8G |
| MAP Sensor | 4.5 bar / 65 PSI (built-in) |
| CAN Bus | 2x (Dual) |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Waterproof | IP68 |
| Memory | 16 GB |
| Calc/sec | 3000 |
| USB | Dual USB-C (480 Mbit/s) |
| Weight | 700g |
| Size | 240 x 138 x 35mm |
Inputs
- 8 pulse inputs (VR/Hall)
- 24 analog inputs (selectable pullups)
- 8 EGT inputs
- Dual wideband (LSU 5.2/4.9/4.2)
- Dual knock sensors
- 3-axis accelerometer (8G)
Outputs
- 16 injector/GP outputs
- 12 ignition/GP outputs
- 8 GP outputs (GND switching)
- 4 GP outputs (+12V)
- 4 H-bridge/E-Throttle motor outputs
Standard Features
- Launch control (up to 3 stages)
- Rolling launch
- Anti-lag (solenoid or E-Throttle)
- Shift-cut / throttle blip
- Traction control
- Triple-stage boost control
- Flex fuel support
- NOS control (multiple stages)
- Sequential gearbox control
- Auto trans support (GM, Toyota, BMW DCT, VAG DSG, 8HP)
- VVTi / VANOS / VarioCAM support
- Individual cylinder fuel correction
- Injector staging
- Lambda closed-loop control
- Speed limiters
- Advanced warning/protection system
- Built-in trigger oscilloscope






Reviews
There are no reviews yet.