MaxxECU MINI — Entry Level
Advanced entry-level engine control for up to 4 sequential cylinders (8 wasted spark). Built-in MAP sensor up to 3 bar / 43.5 PSI boost. ARM Cortex-M3 120MHz processor, 2000 fuel/ignition calculations per second.
Specifications
| Sequential Cylinders | 4 |
|---|---|
| Wasted Spark | 8 |
| Injectors | 4 |
| Ignition Outputs | 4 |
| MAP Sensor | 3 bar (built-in) |
| CAN Bus | 1x |
| Memory | 8 MB |
| Calc/sec | 2000 |
| USB | Micro |
| Weight | 245g |
| Size | 85 x 120 x 43mm |
Inputs
- 1 trigger (VR/Hall)
- 2 digital inputs
- 2 analog inputs (0-5V)
- IAT, CLT, TPS sensors
- Built-in MAP sensor
Outputs
- 4 injector outputs
- 4 ignition outputs
- 4 general purpose outputs (2A)
Standard Features
- Launch control (up to 3 stages)
- Rolling launch
- Anti-lag (solenoid or E-Throttle)
- Shift-cut / throttle blip
- Traction control
- Triple-stage boost control
- Flex fuel support
- NOS control (multiple stages)
- Lambda closed-loop control
- Speed limiters
- Advanced warning/protection system
- Built-in trigger oscilloscope






Reviews
There are no reviews yet.